Jak wykorzystać kwiaty bzu czarnego?

Jak wykorzystać kwiaty bzu czarnego?
Jak wykorzystać kwiaty bzu czarnego?

Wielu ogrodników i kucharzy wykorzystuje bez czarny, małe, ciemne owoce, które są szczególnie popularne w kuchni europejskiej. Ale zanim pojawią się jagody są to kwiaty, które same w sobie są smaczne i przydatne.

Przed gotowaniem lub spożyciem kwiatów bzu czarnego, ważne jest zrozumienie kilku rzeczy. Podczas gdy większość gatunków bzu czarnego jest jadalna po ugotowaniu, pozostałe części rośliny, w tym liście, łodygi i korzenie, są toksyczne dla człowieka. Sambucus nigra jest najczęściej spożywaną rośliną. Kwiaty bzu czarnego są bogate w pewne alkaloidy i glikozydy cyjanidynowe, które spożyte w nadmiarze mogą prowadzić do problemów takich jak nudności, wymioty i biegunka. Jeśli nie jesteś pewien, z jakiego rodzaju rośliny bzu czarnego zbierasz, najlepiej kupować kwiaty ze sprawdzonego źródła, aby uniknąć problemów.

Zastosowanie kwiatu bzu czarnego

Istnieje kilka sposobów wykorzystania kwiatów bzu czarnego, od deserów po napoje i herbaty. Kwiaty bzu czarnego mają niepowtarzalny zapach i smak, który jest podobny do słodkiego białego wina i doskonale przypomina lato.

Z kwiatu bzu czarnego można uzyskać smaczną miksturę.  Należy gotować kwiaty przez pół godziny, następnie odsączyć drobne cząsteczki i dodać taką samą ilości cukru do pozostałej wody. Powstały w ten sposób napój może być dodawany do koktajli lub mieszany z deserami, którym nadaje niesamowity zapach. Można go również zamrozić i zachować w celu rozgrzania ciemnych zimowych nocy. Podobnie można suszyć kwiaty i wykorzystać je podczas gotowania. Spróbuj wrzucić garść kwiatów do lekko aromatycznego ciasta, a nawet mieszanki naleśnikowej.

Wykorzystanie kwiatu bzu czarnego nie ogranicza się tylko do celów kulinarnych. Od wieków są one stosowane na kilku kontynentach jako środek przeciwzapalny, pielęgnacyjny i przeciwbólowy. Niewielką ilość kwiatów należy pozostawić na kilka minut we wrzącej wodzie, aby stworzyć prostą, kojącą herbatę, która między innymi ma łagodzić objawy przeziębienia. Można również po prostu pić ją, aby rozkoszować się odurzającym zapachem bzu czarnego.

Post Author: admin

3 thoughts on “Jak wykorzystać kwiaty bzu czarnego?

  Renta

  (26 września, 2021 - 7:32 am)

  Swoje kosmetyki kupuję w hurtowni kosmetycznej w Bielsku, duży wybór najlepszych produktów https://abra-trade.pl

  Felicja

  (7 października, 2021 - 5:09 pm)

  Odzyskiwanie danych z dysku SSD to popularna usługa, która przydaje się każdemu, kto obawia się o swoje pliki.

  Waldek

  (11 listopada, 2021 - 9:58 am)

  Agencja pracy pracownicy z ukrainy to rozwiązanie na kłopoty związane z brakami pracowników na rynku pracy.

Komentarze są wyłączone.