Jak założyć prostą spółkę akcyjną?

Jak założyć prostą spółkę akcyjną?
Jak założyć prostą spółkę akcyjną?

W dniu 2 lipca 2021 roku weszła w życie ustawa z 19 lipca 2019 roku dotycząca zmiany ustawy- Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. W efekcie dokonanej zmiany została udzielona możliwość założenia prostej spółki akcyjnej. P.S.A. (prosta spółka akcyjna) charakteryzuje się prostym działaniem, likwidacją, elastyczną formą prowadzenia i prostotą w jej założeniu.

W jaki sposób można założyć P.S.A.?
Tak jak nazwa wskazuje, działania związane z jej założeniem są proste, łatwe i nie zajmują nadmiernie czasu. W związku z powołaniem nowej formy prowadzenia działalności zostały dla niej usunięte bariery formalne i finansowe, które niejednokrotnie, już na samym początku, przysparzały o zawrót głowy, młodych przedsiębiorców. Aby rozpocząć działalność w obrębie P.S.A. kapitał akcyjny spółki, musi wynieść minimum 1 zł. Prostą spółkę akcyjną, można założyć w systemie S24; założenie spółki za pomocą rejestracji internetowej w systemie rejestracji online w 24 godziny.

W P.S.A. nie ma zakładu kapitałowego- występuje kapitał akcyjny, w którym akcje nie stanowią jego części oraz pozbawione są wartości nominalnej. Idąc za rozwojem technologicznym, uchwała zezwala na wykorzystywanie w szerokim zakresie działania, komunikację elektroniczną- rozumie się przez to, udzielenie możliwości działania przy funkcjonowaniu wideokonferencji. Zarząd spółki może tworzyć jedynie jedna osoba- nie jest wymagane, aby spółka miała radę nadzorczą. Co ważne, ustawa narzuca na właścicieli spółki, nakaz oszczędzania środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w obrębie kapitału akcyjnego, wierzycielom spółki.

Post Author: admin