Kontrola chrząszczy atakujących szparagi – zabiegi organiczne związane z kontrolą chrząszczy występujących w szparagach

Nagłe pojawienie się kolorowych, pomarańczowych i czarnych chrząszczy w Twoim ogrodzie może być dobrą wróżbą – są przecież wesołe i wyglądają trochę jak biedronki. Nie daj się oszukać. Pomimo podobnego ubarwienia, chrząszcz szparagowy na roślinach sprawia kłopoty.

Kontrolowanie chrząszczy szparagowych

Istnieją dwa główne rodzaje chrząszczy szparagowych: chrząszcz pospolity i chrząszcz plamisty. Oba są głównie pomarańczowe, ale chrząszcz pospolity ma czarne skrzydełka usiane bielą, podczas gdy chrząszcz plamisty jest całkowicie pomarańczowy usiany czernią.

Chrząszcze nie są najbardziej powszechne i szkodliwe dla roślin szparagowych. Zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy żerują na pędach i czubkach szparagów, powodując ich bliznowacenie. Pędy stają się wyjątkowo nieapetyczne, gdy chrząszcze zabarwiają je, a jaja odkładają się w końcówkach. Ponadto larwy chrząszcza szparagowego żerują wewnątrz rozwijających się jagód i konsumują liście.

Jak pozbyć się chrząszczy szparagowych?

W większości przypadków zaleca się stosowanie organicznych metod leczenia chrząszczy szparagowych, chyba że ich populacje są ogromne lub rośliny są w poważnym stopniu zagrożone. Gdy tylko zauważysz chrząszcze szparagowe, zacznij je codziennie zbierać ręcznie, wrzucając je do wiadra z wodą z mydłem. Jeśli widzisz na pędach jakieś brązowe jajka, upewnij się, że je również zeskrobałeś.

Cięcie pędów szparagowych w miarę ich pojawiania się i pozostawianie ich nie dłużej niż dwa dni pomiędzy zbiorami może pomóc w zapobieganiu wylęgania się jaj. Nawet jeśli wypustki są zanieczyszczone jajami, należy je wyciąć, gdy tylko będą wystarczająco duże, aby mogły zostać zebrane.

Olej neemowy może być stosowany do sadzenia roślin, które mają poważne infekcje, szczególnie w latach, gdy zbiory nie są zalecane. Wypustki należy dokładnie pokryć olejem, nakładając go co tydzień na nowe wypustki.

Jeśli chrząszcze szparagowe na roślinach są poważne i konieczna jest natychmiastowa kontrola, aby uratować szparagi, zarówno pyrethrin i malathion może być stosowany bez powodowania poważnych szkód dla pożytecznych owadów. Te środki chemiczne są krótkotrwałe, utrzymują się tylko przez kilka dni, ale są silne.

Post Author: admin

3 thoughts on “Kontrola chrząszczy atakujących szparagi – zabiegi organiczne związane z kontrolą chrząszczy występujących w szparagach

  Patryk

  (19 lipca, 2020 - 10:42 am)

  U mnie w ogrodzie takie chrząszcze pojawiają się co drugi rok i wtedy stosuję środki ochrony roślin. Z jakiegoś powodu powracają :/

  Patryk poleca pomysły na biznes

  Daniel

  (8 września, 2020 - 5:08 pm)

  Myślę, że odpowiednie lampy ogrodowe pomogą każdemu w kontroli chrząszczy żerujących na ogrodach.

  Felicja

  (1 grudnia, 2020 - 8:03 pm)

  Gdy już raz chrząszcz zaatakuje ogród, to bardzo ciężko się go pozbyć. Ale potwierdzam, zastosowanie środków opisanych w artykule przynosi rezultat.

  Dendrologia to moja pasja, dlatego zapraszam do odwiedzenia mojego bloga.

Komentarze są wyłączone.