Pomarańcza

Pomarańcza jest owocem owoców cytrusowych. Nazywana jest również słodką pomarańczą, aby odróżnić ją od pokrewnej pomarańczy gorzkiej. Słodka pomarańcza rozmnaża się bezpłciowo, a odmiany słodkiej pomarańczy powstają w wyniku mutacji.

Pomarańcza jest hybrydą pomelo i mandarynki. Genom chloroplastu, a zatem linia matczyna, to gen pomelo. Słodka pomarańcza została zsekwencjonowana w pełnym genomie.

Słodka pomarańcza powstała w starożytnych Chinach, a najwcześniejszą wzmiankę o niej znaleźć można w chińskiej literaturze w 314 r. p.n.e. Od 1987 r. drzewa pomarańczowe okazały się najbardziej kultywowanym drzewem owocowym na świecie. Drzewa pomarańczowe są szeroko uprawiane w klimatach tropikalnych i subtropikalnych. Owoce drzewa pomarańczowego można spożywać na świeżo lub przetwarzać na sok lub pachnącą skórkę. Od 2012 r. słodycze stanowiły około 70% produkcji cytrusów.

Wszystkie drzewa cytrusowe należą do jednego rodzaju owoców cytrusowych i pozostają prawie całkowicie bezpłodne. Obejmuje to grejpfruty, cytryny, limonki, pomarańcze i różne inne rodzaje i hybrydy. Ponieważ międzyploność pomarańczy i innych cytrusów wytworzyła liczne hybrydy i odmiany to taksonomia cytrusów jest dość kontrowersyjna, myląca lub niespójna. Owoce każdego drzewa cytrusowego uważane są za hesperidium , rodzaj zmodyfikowanej jagody.

Pomarańczowy kolor dotyczy przede wszystkim słodkiej pomarańczy. Drzewo pomarańczowe jest wiecznie zielone i kwitnące, o średniej wysokości od 9 do 10 m, chociaż niektóre bardzo stare okazy mogą osiągnąć 15 m. Jego owalne liście ułożone na przemian mają długość od 4 do 10 cm i mają marginesy na obwodzie. Słodkie pomarańcze rosną w różnych rozmiarach i kształtach, od sferycznych do podłużnych. Pomarańcza zawiera kilka wyraźnych owocolistek (segmentów) w środku, zazwyczaj około dziesięciu, z których każda jest ograniczona przez membranę i zawiera wiele wypełnionych sokami pęcherzyków i kilka nasion (pestek). Kiedy jest niedojrzały, owoc jest zielony. Soczysta, nieregularna skórka dojrzałego owocu może mieć kolor od jasnopomarańczowego do żółto-pomarańczowego, ale często zachowuje zielone plamy lub w ciepłych warunkach klimatycznych, pozostaje całkowicie zielona. Podobnie jak wszystkie inne owoce cytrusowe, słodka pomarańcza nie ma właściwości klimatycznych.

Inne grupy owoców cytrusowych znane również jako pomarańcze:

Mandarynka jest oryginalnym gatunkiem cytrusów i jest progenitorem wspólnej pomarańczy.

Gorzka pomarańcza znana również jako pomarańcza sewilska, kwaśna pomarańcza (zwłaszcza gdy jest używana jako podkładka dla słodkiej pomarańczy), pomarańcza wielkokwiatowa i pomarańcza marmolady. Podobnie jak słodka pomarańcza, jest to hybryda pomelo i mandaryn, ale powstała z wyraźnego zdarzenia hybrydyzacji.

Ogromna liczba odmian ma, podobnie jak słodka pomarańcza, mieszankę pomelo i mandarynek. Niektóre odmiany są hybrydami mandarynka-pomelo, wyhodowanymi z tych samych rodziców co słodka pomarańcza. Inne odmiany to hybrydy słodkiej pomarańczy i mandarynki (np. Klementynki).

Drzewa pomarańczowe są zazwyczaj szczepione. Dno drzewa, w tym korzenie i tułów, nazywa się podkładką, podczas gdy wierzch owocowy ma dwie różne nazwy.

Post Author: admin

3 thoughts on “Pomarańcza

  Damian

  (26 października, 2021 - 12:03 pm)

  Odblokowywanie telefonu Android jest niezbędne, gdy dojdzie do utraty hasła zabezpieczającego.

  Łukasz

  (11 listopada, 2021 - 9:54 am)

  Ubiegasz się o pozwolenie na posiadanie broni? Medycyna Pracy Szczecin to miejsce, gdzie zrobisz konieczne badania.

  Kamila

  (21 maja, 2022 - 12:53 pm)

  W jaki sposób rozwijać przewody elektryczne bez ich plątania się? Wypróbuj rozwijaki ze sklepu https://sklep.dolejsz.pl/

Komentarze są wyłączone.