Rozmnażanie szparagów – dowiedz się, jak rozmnażać szparagi

Delikatne nowe pędy szparagów są jedną z pierwszych upraw w sezonie. Miękkie pędy wyrastają z grubo splątanych koron korzeni, które najlepiej rodzą się po kilku sezonach. Uprawa szparagów z podziału jest możliwa, ale najczęstszą metodą jest uprawa z korony korzeniowej. Dowiedz się, jak rozmnażać szparagi w swojej strefie, aby uzyskać wspaniałą wiosenną bylinę.

Jak rozmnażać szparagi?

Korzenie szparagów muszą mieć co najmniej rok, zanim wypuszczą jakiekolwiek pędy. Rośliny startujące z nasion będą potrzebowały dodatkowego roku, zanim osiągną ten punkt. Założone poletka szparagów dają jeszcze więcej roślin, gdy wykopie się korzenie, podzieli się je i przesadzi. Wszystkie trzy metody rozmnażania roślin szparagowych to proste sposoby na wprowadzenie szparagów do domowego ogrodu.

Możesz zacząć zbierać pędy, gdy rośliny znajdą się w ziemi przez dwa lata. Do trzeciego roku będziesz miał większe i grubsze włócznie, ale z czasem staną się one mniejsze i mniej wytrzymałe. Wtedy właśnie wiadomo, że nadszedł czas, aby podzielić oryginalną koronę.

Uprawa szparagów z nasion

Starsze rośliny szparagów produkują czerwone jagody, które zawierają nasiona. Pochodzą one z wypustek po tym, jak pod koniec sezonu pozwolono im zamienić się w paprocie. Nasiona są żywotne, jeśli nie doświadczyły niskich temperatur.

Zbierz owoce, zmiażdż je i oddziel nasiona. Namocz nasiona, aby usunąć resztę miąższu, a następnie susz je przez kilka dni. Przechowuj w chłodnym, suchym miejscu, a następnie posadź je na wiosnę.

Najlepsze wyniki uzyskuje się z nasion wysianych w pomieszczeniach zamkniętych, a następnie przesadzonych po ustąpieniu wszelkiego zagrożenia mrozem. Rozmnażanie szparagów przez nasiona jest tanie, ale potrzeba dwóch lat, aby zobaczyć pierwsze pędy.

Podział korzeni szparagów

Rozmnażanie szparagów przez podział jest jedną z najczęstszych metod. Kiedy produkcja wypustek spowalnia w ciągu kilku lat, nadszedł czas, aby pociąć korzeń na kawałki.

Wykop korzeń późną jesienią po tym, jak ostatnie paprocie obumarły. Pokrój go na kilka części, każda z dużą ilością zdrowego korzenia. Następnie przesadź je lub odczekaj do wiosny po ostatnich mrozach. Przechowuj korzenie w siatce lub papierowym worku wypełnionym trocinami, jeśli wybrałeś ten drugi sposób.

Korzenie z podziału korzeni szparagów będą potrzebowały kolejnego roku na założenie i wytworzenie pędów.

Warunki uprawy szparagów

Niezależnie od tego, jaką metodę stosuje się do rozmnażania roślin szparagowych, muszą one mieć dobrze zdrenowaną glebę o umiarkowanym pH. Grunt należy uzupełnić dużą ilością kompostu, ściółki liściowej i innych bogatych składników organicznych.

Zbieraj szparagi, dopóki nie staną się małe i wrzecionowate. Potem pozwól im się paproć. Pozwala to roślinie zebrać energię do produkcji pędów w następnym sezonie. Odetnij paprocie, gdy umrą.

Post Author: admin

3 thoughts on “Rozmnażanie szparagów – dowiedz się, jak rozmnażać szparagi

  Cezary

  (22 maja, 2021 - 9:13 am)

  W rozmnażaniu szparagów najtrudniej podzielić ich korzenie, bardzo często właśnie wtedy dochodzi do uszkodzeń!

  Tutaj kupisz smaczną kawę https://palarniaproper.pl

  Dominika

  (29 maja, 2021 - 11:41 am)

  Korzenie należy rozdzielać bardzo uważnie. Nie śpieszcie się, ta praca wymaga opanowania i czasu 🙂

  Chciałbyś wybielić zęby? Możesz to zrobić z https://vitallclinic.pl

  Eliza

  (12 lipca, 2021 - 5:47 pm)

  Po rozdzieleniu szparagów przechowywałem je w drewnianej skrzynce, ale musiałem ją usunąć z domu, gdyż okazało się, że jest w niej spuszczel. Długo zajęło mi spuszczel zwalczanie, ale w końcu się udało.

Komentarze są wyłączone.