Rysy na szybach – rodzaje uszkodzeń, kiedy można je usunąć?

Rysy na szybach- rodzaje uszkodzeń, kiedy można je usunąć?
Rysy na szybach- rodzaje uszkodzeń, kiedy można je usunąć?

Szyby samochodowe, a zwłaszcza czołowa, narażone są na wiele czynników zewnętrznych, które skutkują ich zarysowaniem. Zbyt intensywne odszranianie szyby metalową skrobaczką, spadające gałęzie i liście z drzew, kamyki wyskakujące podczas jazdy spod kół czy przechadzki zwierząt. Wszelkie te czynniki przyczyniają się do powstawania uporczywych, nieestetycznych rys. Szyba, która utraciła swój dobry wygląd i pogorszyła widoczność podczas jazdy, nie musi jednak zostać od razu wymieniona na nową. Naprawa szyb przez profesjonalistów przynosi fenomenalne efekty, w postaci przejrzystej, gładkiej i perfekcyjnie czystej powierzchni.

Rodzaje uszkodzeń i ich konsekwencje

Szyba wraz z biegiem lat traci swoje właściwości, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Niewielkie zarysowania są czasem praktycznie niewidoczne, natomiast poważne uszkodzenia na szybach są zazwyczaj skutkiem czynników zewnętrznych. Dzieli się je na odpryski oraz pęknięcia na szybach. Odpryski są dosyć niewielkie i tworzą się przez oderwanie części szkła. Zazwyczaj można się ich pozbyć, oddając auto do wykwalifikowanego warsztatu. Nie należy jednak z tym zwlekać, gdyż z czasem mogą one przemienić się w większe pęknięcia. Ponadto, pajączki mogą się rozszerzać i coraz bardziej oddzielać od reszty szyby samochodowej. Pęknięcia na szybach i odpryski pogarszają się zwłaszcza przez jazdę po nierówny i dziurawych drogach. Konsekwencją jeżdżenia z zarysowaną szybą jest oczywiście mniejsza widoczność, a co za tym idzie mniejszy stopień bezpieczeństwa. Większe uszkodzenia sprawiają, że pojazd może nie przejść przeglądu technicznego, a policja może nałożyć na kierowcę mandat czy nawet zatrzymać jego dowód rejestracyjny pojazdu. Takie usterki powinny więc być jak najszybciej usunięte. Przekonaj się jak wygląda profesjonalna usługa naprawa szyb budowlanych na wysokim poziomie.

W jakich sytuacjach da się naprawić przednią szybę?

Kierowcy często zastanawiają się nad tym, czy naprawa szyb jest w ogóle dobrym rozwiązaniem, czy się opłaca i czy wszystkie urządzenie można naprawić? Naprawa szyb jest oczywiście o wiele tańsza aniżeli ich wymiana, jednak nie zawsze da się ją wykonać. To, czy fachowiec będzie w stanie wyeliminować wszelkie defekty, zależy od paru czynników. Istotna jest przede wszystkim wielkość odprysku. Co ważne, defekty można usuwać jedynie, jeśli została uszkodzona zewnętrza warstwa szkła, a cała powierzchnia nie zaczęła już pękać. Specjalistyczne firmy mają swoje własne wymagania, które kwalifikują szybę do naprawy. Co ważne, odprysk nie może znajdować się zbyt blisko zewnętrznej krawędzi szkła.

Naprawa szyb u fachowca

Naprawa w specjalistycznym punkcie trwa ok. 20-60 minut w zależności od skali problemu. Najpierw fachowiec ocenia defekt, oczyszcza go, po czy wypełnia. Kolejnym etapem jest utwardzanie kompozyty, szlifowanie i polerowanie szyb. Dlaczego nie warto polerować szyby samodzielne? Przede wszystkim może to przynieść więcej szkód, aniżeli pożytku. Sam proces jest bardzo czasochłonny, wymaga posiadania odpowiednich sprzętów, środków chemicznych i zwłaszcza wiedzy. Nieumiejętna naprawa może skutkować pogorszeniem stanu szyby, gdyż może prowadzić do zniekształceń w polu widzenia kierowcy i tak zwanych refleksów. Są one niezwykle niebezpieczne zwłaszcza podczas jazdy nocą i w słoneczne dni. Pęknięcia na szybach mogą zostać usunięte szybko i sprawnie jedynie przez profesjonalistów. Co ważne, taka usługa nie jest wcale droga, a przy tym uzyskuje się na nią gwarancję. Firma zajmująca się naprawą szyb okiennych (nie samochochodowych) to Clear View – sprawdź ofertę.

Post Author: admin