Sadzenie szparagów – jak zrobić grządkę szparagową?

Każdy, kto jest miłośnikiem szparagów, ale jednocześnie nie jest fanem kosztów ich zakupu, zastanawiał się, jak zrobić tanią szparagową grządkę. Myśl o możliwości uprawiania własnych szparagów jest kusząca, ale wiele osób nie wie, jak je posadzić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zapoczątkować uprawę szparagów z nasion lub jak wyhodować je z pędów.

Jak rozpocząć uprawę szparagów z nasion?

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać rozważając rozpoczęcie uprawy szparagów z nasion jest to, że szparagi są rośliną, która wymaga cierpliwości, zwłaszcza gdy rozpoczyna się ją od nasion. Najczęściej nasiona szparagów sadzi się w pomieszczeniach zamkniętych, a następnie przenosi do rabaty szparagowej.

Po pierwsze, nasiona szparagów należy namoczyć na noc. Możesz nacinać lub przeszlifować powłokę nasienną, aby szybciej kiełkowały.

Wysiewaj nasiona szparagów na głębokość około 0,5 cm. i w odległości około 3 cm. od siebie. Trzymaj je w temperaturze od 18 do 27 stopni Celsjusza. Kiełkowanie szparagów trwa od trzech do sześciu tygodni. Sadzonki szparagów należy przesadzić na grządkę po osiągnięciu przez nie wysokości 9 cm.

Instrukcja sadzenia szparagów

Teraz, gdy już wiesz jak sadzić szparagi od nasion i pędów, musisz dowiedzieć się kilku rzeczy o tym, jak zrobić grządkę szparagową.

 • szparagi są ciężkimi roślinami – upewnij się, że podłoże szparagów jest wystarczająco mocne
 • potrzeba trzech lat, zanim będzie można zebrać szparagi. Jeśli wyrosną z nasion trzeba odczekać cztery lata
 • szparagi nie tolerują konkurencji i są łatwo wypierane przez inne rośliny (jak chwasty). Dbaj o to, aby rabata szparagowa była wolna od chwastów
 • szparagi potrzebują okresu uśpienia; bez tego czasu po prostu nie mogą owocować. Rośliny potrzebują każdego roku okresu zimna lub suszy, aby móc nadal przynosić plony.

Post Author: admin

4 thoughts on “Sadzenie szparagów – jak zrobić grządkę szparagową?

  Beata

  (18 lipca, 2020 - 2:05 pm)

  W ostatnim czasie cena szparagów w sklepach osiąga kosmiczne ceny, dlatego muszę się zgodzić, że akurat to warzywo warto uprawiać samemu.

  Beata ostatnio opublikowała praca bielsko

  Marta

  (29 lipca, 2020 - 4:23 pm)

  Udało mi się przekonać całą rodzinę do jedzenia szparagów przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ja już czuję się lepiej!

  Marta odwiedza także zach-pom.pl

  Darek

  (2 grudnia, 2020 - 10:33 am)

  Szparagi to coś, co muszę mieć stale w domu. A nie można zaprzeczyć, że najlepiej smakują z własnej uprawy.

  Wycena nieruchomości dla firm i osób prywatnych.

  Ewa

  (26 października, 2021 - 12:06 pm)

  Odzyskiwanie danych z dysku twardego – polecam fortisrecovery.pl, korzystałem wiele razy w nagłych przypadkach.

Komentarze są wyłączone.