Wskazówki dotyczące uprawy selera

Uprawa selera naciowego jest ogólnie uważana za największe wyzwanie w ogrodnictwie roślinnym. Ma bardzo długi okres wegetacji, ale bardzo niską tolerancję zarówno na ciepło jak i na zimno. Nie ma dużej różnicy w smaku między odmianą uprawianą w domu a odmianą kupioną w sklepie, więc większość ogrodników uprawia seler wyłącznie na potrzeby tego wyzwania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o najlepszym sposobie uprawy selera w swoim ogrodzie.

Sadzenie nasion selera

Ponieważ roślina selera ma bardzo długi czas dojrzewania to musisz rozpocząć uprawę nasion selera w pomieszczeniach co najmniej osiem do 10 tygodni przed ostatnią datą mrozu dla twojej okolicy.

Nasiona selera są malutkie i trudne do posadzenia. Spróbuj wymieszać je z piaskiem, a następnie posypać piaskowo-siewną mieszanką na ziemi doniczkowej. Pokryj nasiona tylko odrobiną ziemi. Nasiona selera lubią być sadzone płytko.

Gdy nasiona selera wyrastają i są już wystarczająco duże, można albo rozrzedzić sadzonki, albo wydłubać je do własnych doniczek.

Gdy temperatura na zewnątrz stale przekracza 10 stopni Celsjusza, można umieścić seler w swoim ogrodzie. Pamiętaj, że seler jest bardzo wrażliwy na temperaturę, więc nie sadz go zbyt wcześnie, bo zabijesz lub osłabisz roślinę selera.

Jeśli nie mieszkasz w miejscu, które jest idealne do uprawy selera, posadzić seler, gdzie dostanie sześć godzin słońca, ale najlepiej gdzieś, gdzie roślina selera będzie zacieniona przez najcieplejszą część dnia.

Upewnij się również, że tam gdzie będziesz uprawiał seler, będziesz miał bogatą glebę. Seler potrzebuje dużej ilości składników odżywczych, aby dobrze rosnąć.

Uprawa selera w ogrodzie

Rosnąca roślina selera potrzebuje dużo wody. Upewnij się, że gleba jest równomiernie wilgotna i nie zapomnij o jej podlewaniu. Seler nie toleruje żadnej suszy. Jeśli ziemia nie będzie stale wilgotna, będzie to miało negatywny wpływ na smak selera.

Aby nadążyć za potrzebami żywieniowymi rośliny selera, należy również regularnie nawozić.

Blanszowanie selera

Wielu ogrodników preferuje blanszowanie selera, aby uczynić go bardziej delikatnym, ale należy mieć świadomość, że podczas blanszowania selera zmniejsza się ilość witamin w selerze. Blanszowanie selera powoduje, że zielona część rośliny staje się biała.

Blanszowanie selera odbywa się na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy sposób polega na powolnym budowaniu kopca wokół rosnącej rośliny selera. Co kilka dni dodajemy trochę więcej ziemi i przy zbiorze seler jest blanszowany.

Inną metodą jest pokrycie dolnej połowy selera grubym brązowym papierem lub tekturą na kilka tygodni przed planowanym zbiorem.

Post Author: admin

3 thoughts on “Wskazówki dotyczące uprawy selera

  Norbert

  (9 sierpnia, 2021 - 4:37 pm)

  Szukasz kancelarii prawnej zajmującej się zagadnieniami prawa publicznego? Na stronie KPPP.COM.PL znajdziesz profesjonalne doradztwo.

  Bartosz

  (13 sierpnia, 2021 - 11:23 am)

  Chciałbyś założyć swój ogród, ale nie wiesz jak rozplanować ułożenie roślin? Skorzystać z oferty Kraina Zieleni – pozwól, aby profesjonaliści z branży zajęli się Twoją przestrzenią.

  Weronika

  (10 września, 2021 - 6:04 pm)

  Pracujesz w Holandii? Z pewnością będziesz potrzebować przejazdu z Polski do Holandii i z powrotem. Korzystam z https://bus-holandia.pl i mogę szczerze polecić.

Komentarze są wyłączone.