Zbieranie szparagów – jak i kiedy zbierać szparagi?

Zbiór szparagów jest wart czekania, a trzeba czekać, jeśli rozpoczęło się nowe grządki z nasion lub koron. Smaczne pędy są dobrej jakości dopiero w czwartym roku po posadzeniu. Wtedy zbiór szparagów staje się z roku na rok bardziej opłacalny.

Sadzenie szparagów z nasion pozwala wyhodować dowolną odmianę warzywa, ale uprawa z jednorocznych koron pozwala na szybszy zbiór – trzy lata po zasadzeniu. Nauka zbierania szparagów zapewnia ich żywotność.

Szparagi męskie lub żeńskie

Rośliny szparagów są żeńskie, albo męskie. Roślina żeńska wykształci wiele wypustek, ale przy zbiorze szparagów będzie można uzyskać najbardziej wydajne plony z roślin męskich.

Nauka zbioru szparagów obejmuje poznanie różnicy między roślinami męskimi i żeńskimi, które łatwo jest odkryć po pojawieniu się i wzroście pysznego warzywa. Rośliny żeńskie poświęcają dużą część swojej energii na produkcję nasion i można je zidentyfikować, gdy w późniejszym okresie sezonu pojawią się nasiona przypominające czerwone jagody.

Rośliny męskie, które nie poświęcają energii na produkcję nasion, oferują grubsze i dłuższe wypustki, które są tym, czego się oczekuje przy zbiorze szparagów. Dostępne są nowsze odmiany szparagów, które oferują tylko rośliny męskie nie wymagające zapylania.

Jak zbierać szparagi?

Szparagi to jedno z najwcześniejszych warzyw w ogrodzie na wiosnę. Wiedza o tym, kiedy należy je zebrać, zapewni najbardziej smakowite wrażenia z rośliny.

W trzecim roku wzrostu, po posadzeniu jednorocznych pędów, szparagi będą gotowe do zbioru. W tym początkowym roku (trzecim), rośliny powinny być zbierane tylko w pierwszym miesiącu optymalnej produkcji. Usunięcie pędów na dłużej niż miesiąc w tym ważnym roku wzrostu osłabi i prawdopodobnie zabije roślinę.

Zbiór szparagów powinien rozpocząć się, gdy łodygi mają od 15 do 20 centymetrów długości i są tak duże jak palec. Oczywiście, szerokość będzie się różnić w zależności od tego, czy są to rośliny męskie czy żeńskie. Długość może zadecydować o tym, kiedy należy zebrać szparagi, ale trzeba to zrobić na tyle wcześnie w sezonie, aby były one delikatne.

Należy odciąć lub złamać pędy od punktu najbliższego ich umocowaniu do włóknistych korzeni. Nadmierne naruszenie tego miejsca może doprowadzić do uszkodzenia włókien, które nie zostały jeszcze złamane.

Kiedy już będziesz wiedział jak zbierać szparagi, zachwycisz się wiosennymi zbiorami w kolejnych latach. Odpowiednio przygotowana i zebrana rabata szparagów będzie przez wiele lat zwiększać roczną produkcję, z reguły nawet przez 15 lat, a być może nawet do 30 lat, dzięki czemu warzywa staną się bardziej obfite.

Post Author: admin

3 thoughts on “Zbieranie szparagów – jak i kiedy zbierać szparagi?

  Weronika

  (21 marca, 2021 - 11:28 am)

  Szparagi to pozycja obowiązkowa w każdym ogrodzie. Są zdrowe i smaczne – z pewnością każdy doceni ich smak w swojej kuchni!

  Billboardy wroclaw – korzystam, gdy potrzebuję fachowej reklamy.

  Patryk

  (20 kwietnia, 2021 - 9:47 pm)

  Zaletą szparagów jest to, że nie wymagają dobrej gleby więc powinny się udać w każdym ogrodzie.

  Zbyt dużo wilgoci? Narastający grzyb na ścianach? Skorzystaj z https://osuszaniebudynku.com/

  Eryk

  (22 maja, 2021 - 6:55 am)

  Ceny szparagów poszybowały w górę a przecież tak łatwo można je uprawiać we własnym ogrodzie!

  Jeśli szukasz narzędzi do pracy w domu i ogrodzie odwiedź https://jedmar.pl

Komentarze są wyłączone.