Szparagi są zbyt cienkie – co powoduje, taki stan?

Ogrodnicy uprawiający warzywa to ci, którzy mają szczęście. To, co sadzą wiosną, zbierają latem i jesienią – z wyjątkiem kilku wybranych upraw, takich jak szparagi. Ponieważ szparagi są roślinami wieloletnimi, potrzeba kilku lat, zanim będzie można dokonać zbiorów. Wykrycie, że szparagi są zbyt cienkie, może być druzgocące po tak długim czasie oczekiwania. Nie martw się jednak, w większości przypadków chude łodygi szparagów mogą zostać usunięte przed kolejnym sezonem wegetacyjnym.

Dlaczego szparagi są cienkie?

Cienkie szparagi pojawiają się z wielu powodów, ale przyczyna ich powstawania jest ostatecznie taka sama: korona szparagowa nie jest wystarczająco mocna, aby tworzyć większe pędy. W zależności od wieku szparagów, jest to prawdopodobnie jedna z tych przyczyn:

Nieodpowiedni wiek – bardzo młode i bardzo stare rośliny szparagów nie dają optymalnych plonów, dlatego zaleca się pozostawienie młodych roślin bez zbiorów przez pierwsze trzy lata oraz podział lub wymianę koron w wieku powyżej 10 lat.

Niewłaściwe nawożenie – szparagi są dość wybredne i potrzebują odpowiedniego nawożenia, aby w następnym roku mogły wykształcić silne pędy.

Niewłaściwa głębokość – ponieważ korony szparagów z czasem przemieszczają się w górę gleby, należy zwracać uwagę na głębokość, na której rosną. Jesienią należy upewnić się, że korony szparagów są przykryte warstwą gleby o grubości od 7,6 do 12,7 cm. Jeśli tak nie jest, dodaj kompostu, aż będą dobrze przykryte.

Niewłaściwa pielęgnacja – okres po zbiorach to trudny czas dla szparagów i bardzo prawdopodobne jest, że nowy hodowca popełni fatalny błąd. Paprocie wyrastające z korony nie są po prostu odpadem do wycięcia, należy pozwolić im rosnąć, aby szparagi mogły naładować akumulatory. Pozostaw je w spokoju, aż zaczną żółknąć i zapadać się same, aby uzyskać jak najlepszą produkcję włókien.

Jeśli nie widziałeś wcześniej paproci, twój problem może być spowodowany nadmiernym zbiorem. Nawet w przypadku ugruntowanych roślin, nie powinno się zbierać szparagów dłużej niż przez osiem tygodni. Rośliny poinformują cię, kiedy nadszedł czas, aby przestać, produkując cienkie łodygi szparagów nie grubsze niż ołówek. Młode rośliny zazwyczaj tolerują zbiory trwające około połowy tego czasu.

Post Author: admin

3 thoughts on “Szparagi są zbyt cienkie – co powoduje, taki stan?

  Bartek

  (30 maja, 2021 - 10:21 am)

  W moim przypadku wystarczyło dodać nawozów, aby szparagi zaczęły rosnąć jak należy.

  Gdzie kupić firany na odpowiedni wymiar? Ja korzystam z https://twojefirany.pl

  Dominik

  (30 maja, 2021 - 10:23 am)

  Cienkie szparagi nie są zbyt smaczne, więc to problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać 🙂

  Specjalistyczne kosmetyki kupisz w https://dermacea.pl

  Ewelina

  (11 lipca, 2021 - 5:58 am)

  W większości przypadków wystarczy dodać odpowiedniego nawozu, powinno pomóc.

  A co zastosować, gdy konieczne będzie zwalczanie korników, które niszczą drewniane elementy? Tego dowiesz się na korniki.net

Komentarze są wyłączone.